środa, 2 kwietnia 2008

Krótka historia biblioteki...

Lata międzywojenne to okres, kiedy działalność bibliotek miała charakter społeczny i nieformalny. Skupiała się głównie wokół prężnie działających na terenie Jaworzna rozmaitego rodzaju towarzystw kulturalno-oświatowych i organizacji. Swoje niewielkie zasoby biblioteczne posiadały: Towarzystwo "Przyjaźń", Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół", Towarzystwo Szkół Ludowych, PPS, OMTUR, Stowarzyszenie Młodzieży Katolickiej.
Dopiero Dekret o bibliotekach i opiece nad zbiorami bibliotecznymi z 17 kwietnia 1946 roku stworzył podstawę prawną do powołania sieci bibliotek powszechnych w całym kraju. W Jaworznie 16 stycznia 1949 roku powstała Miejska Biblioteka Publiczna. Instytucja otrzymała skromny lokal przy ul. A. Mickiewicza (róg Rynku). Podstawę księgozbioru stanowiły szczątki zachowanych zbiorów "Sokoła" i innych organizacji z lat międzywojennych, a także zbiórki publiczne wśród mieszkańców.Świadczyło to o dużym zapotrzebowaniu mieszkańców na odbudowę życia kulturalnego w mieście. W pierwszym roku działalności, księgozbiór wynosił 2.138 vol.
W kolejnych latach powstały filie w dzielnicach: Bory, Dąbrowa Narodowa, Długoszyn, Niedzieliska, Szczakowa, Osiedle Stałe, Podwale. W roku 1955 zbiory ogółem liczyły 8.983 vol. W 1972 roku MBP posiadała 8 filii w głównych dzielnicach miasta. W 1976 r.po reorganizacji administracyjnej kraju miasto przejęło trzy dzielnice z powiatu Chrzanów, a wraz z nimi funkcjonujące tam placówki biblioteczne. Były to : Ciężkownice, Byczyna i Jeleń.
W latach 70-tych i 80-tych powstały kolejne agendy w dzielnicach: Jeziorki, Góra Piasku oraz Filia w Urzędzie Miejskim, a także dwie filie specjane : na terenie Szpitala Miejskiego oraz Filia dla Niewidomych. Biblioteka Główna trzykrotnie w swojej historii zmieniała lokalizację z powodu złego stanu technicznego budynków. Od 1987 r. ma siedzibę przy ul. Pocztowej 5, gdzie znajdują się samodzielne oddziały: Wypożyczalnia dla Dorosłych, Oddział dla Dzieci i Młodzieży, Czytelnia Naukowa, Czytelnia Czasopism, oraz wyodrębniony użytkowo, choć nie lokalowo Dział Multimedialny ze stanowiskami komputerowymi do dyspozycji użytkowników, ulokowany w Czytelni Czasopism. Pracownicy służą pomocą w wyszukiwaniu faktograficznych i bibliograficznych informacji, zarówno na podstawie tradycyjnych dokumentów piśmienniczych, jak i źródeł elektronicznych.
Od 2001 r. prowadzone są prace nad wdrożeniem komputerowego systemu bibliotecznego SOWA, który pozwoli na zautomatyzowanie prac bibliotecznych oraz na precyzyjne i relewantne wyszukiwanie informacji. Obecnie MBP posiada 17 placówek na terenie całego miasta.

Brak komentarzy: