środa, 2 grudnia 2020

Dzień Górnika - wystawka

 

Na stoliku stoją książki o górnictwie. Po lewej stronie jest czako górnicze z białym pióropuszem. Widoczna jest również figura górnika, a także bryła węgla.
zdjęcie własne

Barbórka - tradycyjne święto górnicze, obchodzone w Polsce 4 grudnia. Jak twierdzi śląskie przysłowie, „Barbara święta o górnikach pamięta”. Barbórki są ważnym świętem w polskim kalendarzu od niepamiętnych czasów, a górnicy mają do dnia swojej patronki szczególne podejście. Zwyczajowo, przed zjazdem w głąb kopalni, kierowali do świętej modlitwę z prośbą o zapewnienie ochrony i bezpieczną pracę. Pod jej wizerunkiem cała śląska rodzina prosiła o szczęśliwy powrót ze zmiany ojca, męża czy brata górnika, by mogli „szychta zrobić, a wybyć”.
Podczas II wojny światowej św. Barbara staje się patronką walczącego polskiego podziemia. W Nadrenii natomiast uchodzi za towarzyszkę św. Mikołaja, która obdarowuje dzieci prezentami. Zapowiada także pogodę: „Jak Barbórki po wodzie, święta będą po lodzie”, głosi inne porzekadło. Zgodnie ze staropolską tradycją, włożone na Barbórki do wody ścięte gałązki jabłoni czy innego drzewka owocowego, rozkwitną właśnie na Boże Narodzenie.

Brak komentarzy: