poniedziałek, 14 kwietnia 2025

Informacja

 Szanowni Czytelnicy, informujemy, że w dniu 18.04.2025 r. (Wielki Piątek), Biblioteka Główna i Filie będą czynne w godz. 7.00-13.00. W Wielką Sobotę, 19.04.2025 r. Biblioteka Główna będzie nieczynna. Przepraszamy za utrudnienia.

środa, 9 kwietnia 2025

Informacja

 Szanowni Czytelnicy, informujemy, że Filia Podłęże II w dniach 22.04.-09.05.2025 r. będzie nieczynna.

Przepraszamy za utrudnienia.

Konkurs na Najlepszego Czytelnika! Edycja 2025

 

Tło: białe z kołami na obrzeżach w kolorach zielonym i brązowym. Grafika: na trawie, tyłem, po turecku siedzi kobieta z rudymi włosami, ubrana w brązowy sweter i szare spodnie. W jednej ręce trzyma brązową filiżankę z kawą, a w drugiej książkę. Naprzeciwko stoi chłopiec z rudymi włosami, w beżowej koszulce i niebieskich spodniach na szelkach. W ręce trzyma książkę w brązowej okładce. Przed kobietą siedzi dziecko, jego twarz zasłania duża, zielona książka. Tekst: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie ogłasza konkurs na najlepszego czytelnika 2025. Szczegóły w Regulaminie dostępnym na stronie www.mbp.jaworzno.pl oraz w placówkach bibliotecznych. Na dole dwa logotypy: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie i Jaworzno-źródło energii.
plakat MBP Jaworzno

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie serdecznie zaprasza do udziału w II edycji konkursu na Najlepszego Czytelnika Roku! Jeśli kochasz książki i regularnie odwiedzasz naszą bibliotekę, ta propozycja jest właśnie dla Ciebie! Liczy się aktywność - im więcej czytasz, tym większe masz szanse na wygraną!

Kto może wziąć udział?
Konkurs jest otwarty dla wszystkich – dzieci, młodzieży i dorosłych.

Jak wziąć udział?
To proste! Wystarczy często wypożyczać i oddawać się lekturze.

Nagrody
Na zwycięzców czekają nagrody książkowe oraz satysfakcja z czytelniczego sukcesu!

Nasz konkurs trwa od 2 kwietnia do 31 grudnia 2025 r.

Nie zwlekaj – odwiedź bibliotekę i dołącz do rywalizacji! Czekamy na Ciebie!

piątek, 4 kwietnia 2025

Konkurs

 

Tło: zielone. Grafika: chłopiec i dziewczynka siedzą zwróceni do siebie plecami i z uśmiechem czytają książki. Wokół ciemnowłosych dzieci znajdują się białe kropki, w których umieszczono symbole takie jak: herb Jaworzna, kałamarz z gęsim piórem, maszyna do pisania i otwarta książka. Tekst: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie. Dział Informacji Regionalnej. Konkurs Pięknego Czytania Poezji i Prozy Jaworznickich Twórców. Druga Edycja. Do udziału zapraszamy uczniów szkół podstawowych. Termin przyjmowania zgłoszeń upływa 30.04.2025r. Występy uczestników oraz rozstrzygnięcie nastąpi 9.05.2025r. Godz. 8:30, 10:00 i 11:30. Regulamin wraz z kartą zgłoszeń dostępny na stronie internetowej www.mbp.jaworzno.pl. Logo: Biblioteki i Jaworzna-źródła energii.
plakat MBP Jaworzno

II Edycja Konkursu Pięknego Czytania Poezji i Prozy Jaworznickich Twórców


Jaworzniccy twórcy piszą, a dzieci i młodzież… będą pięknie czytać!

Serdecznie zapraszamy do udziału w drugiej edycji Konkursu Pięknego Czytania Poezji i Prozy Jaworznickich Twórców. Konkurs łączy wartość jaką niesie za sobą lektura z poszerzeniem wiedzy o twórczości pisarzy i poetów rodem z Jaworzna. Zadaniem konkursowym będzie piękne odczytanie fragmentu lub całości utworu, którego autorem jest jaworznicki pisarz lub poeta. Warto pamiętać, że tak jak w poprzednim roku, występ każdego uczestnika nie powinien trwać dłużej niż 3 minuty. Warunkiem uczestnictwa jest dostarczenie Karty Zgłoszenia do 30 kwietnia 2025r., zgodnie z wymogami Regulaminu, który dostępny jest we wszystkich placówkach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie oraz na stronie www.mbp.jaworzno.pl.

Tegoroczna gala finałowa, w czasie której odbędą się występy uczestników, odbędzie się 9.05.2025r. w audytorium Biblioteki Głównej, w ramach obchodów XXII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Tym razem przewidziano trzy przesłuchania połączone z wręczeniem nagród. Wedle regulaminu zapraszamy uczniów klas 2-4 na godzinę 8:30; klas 5-6 na godz. 10:00, a klas 7-8 na godz. 11:30.

Jeśli jesteś uczniem klas 2-8 szkoły podstawowej, posiadasz umiejętności lektorskie na wysokim poziomie i lubisz występować przed publicznością – czekamy właśnie na Ciebie!


piątek, 28 marca 2025

Informacja

  Szanowni Czytelnicy, informujemy, że Filia Podłęże II w dniu 31.03.2025 r. będzie nieczynna.

Przepraszamy za utrudnienia.

środa, 26 marca 2025

Rozwój i relaks: Depresja - gdy życie ogarnia ciemność

 We wtorkowe popołudnie spotkaliśmy się w bibliotece aby oswoić jakże trudny temat: Depresję. Zagadnienie przybliżyła nam psycholożka i trenerka umiejętności psychospołecznych Hanna Ogonek-Obierzyńska z Akademii Myślenia i Czucia.

Przy stoliku siedzi kobieta w okularach ubrana w jasną bluzkę. Na stoliku znajduje się kubek i dzbanek z herbatą. Po prawej stronie prelegentki na stoliku zostały wyeksponowane książki na temat depresji. W tle znajdują się książki na regałach.
zdjęcie własne
Depresja nie jest okresem gorszego samopoczucia czy ogólną trudnością ze zmobilizowaniem się do działania. Czy smutek lub melancholia to początek depresji? Na spotkaniu dowiedzieliśmy się jak poznać i zauważyć oznaki choroby. Tak, depresja jest chorobą. 

W bibliotece na krzesłach siedzą uczestnicy spotkania. Na środku zdjęcia znajduje się mężczyzna w okularach, a po jego prawej i lewej stronie siedzą kobiety w różnym wieku. Za nimi znajdują się regały z książkami.
zdjęcie własne
Jeśli zauważymy u siebie lub kogoś bliskiego którykolwiek z objawów, nie znaczy to jeszcze, że cierpimy na depresję. Ważny jest też czas ich trwania. Na początku możemy samodzielnie próbować wprowadzić kilka zasad m.in. spotkania z przyjaciółmi i życzliwymi nam osobami; regularny, umiarkowany wysiłek fizyczny; unikać alkoholu i substancji psychoaktywnych; dbać o długość i jakość snu. Natomiast jeśli oznaki nie ustępują nie wstydźmy się poprosić o pomoc specjalistę (psychologa, psychiatrę czy terapeutę). 
Na zdjęciu znajdują się uczestnicy spotkania, siedzący tyłem do fotografa. Przodem przy okrągłym stoliku siedzi kobieta w okularach i jasnej bluzce. Na stoliku stoi kubek i dzbanek z herbatą. W tle znajdują się regały z książkami.
zdjęcie własne
Podczas spotkania odbyła się bardzo interesująca dyskusja. A na koniec zgromadzenia można było pożyczyć książki z naszego księgozbioru, aby jeszcze samodzielnie zgłębić temat.

 

czwartek, 20 marca 2025

Rozwój i relaks

Pionowy plakat. Tło utrzymane w ciemnoszarych tonacjach. Między koronami drzew przebiega linia wysokiego napięcia. U góry białą czcionką napis Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie Filia Podłęże II ul. Brodzińskiego 27. Rozwój i relaks. Na środku plakatu większą białą czcionką Depresja, a pod spodem mniejszą czcionką napis gdy życie ogarnia ciemność. Na ciemnoszarym pasku napis Hanna Ogonek-Obierzyńska, a pod spodem napis jak odzyskać siebie. Pod spodem napis 25.03. 2025 roku o godzinie 16:30. Poniżej logotypy MBP w Jaworznie  i Jaworzno źródło energii.
plakat MBP Jaworzno

Smutek, melancholia, przygnębienie czy może depresja?

Raz na jakiś czas u każdego może pojawić się stan obniżonego nastroju, wywołany przez konkretne wydarzenie lub bez uchwytnej przyczyny. A co zrobić jak my, lub ktoś nam bliski, coraz szybciej zapada się w otchłań rozpaczy i izolacji? Co robić i gdzie szukać pomocy jak ktoś zaczyna wycofywać się w głąb siebie  i znikać z życia ? Depresja stygmatyzuje, więc mało kto przyznaje się do niej otwarcie. Na spotkaniu dowiemy się jakie są jej przyczyny i objawy. W takim momencie chory nie powinien być sam, a "Weź się w garść" to najgorsze, co może usłyszeć. On już jest w garści...depresji. 

Pani psycholog Hanna Ogonek-Obierzyńska 25 marca pomoże nam usystematyzować naszą wiedzę, a także wszystko wyjaśni i wytłumaczy. 

Depresja to choroba, która może dotknąć każdego. 

Zapraszam na spotkanie.

środa, 19 marca 2025

Tylko spróbuj! Spotkanie autorskie z Patrycją Sawiuk!

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie serdecznie zaprasza, 20 marca br. o godz. 17.00, na spotkanie z Patrycją Sawiuk – debiutującą pisarką literatury kobiecej, dziennikarką, redaktorką i graficzką. W trakcie wydarzenia autorka powieści „Tylko spróbuj!” opowie o swojej pierwszej książce, inspiracjach i procesie twórczym. Będzie również czas na pytania od czytelników.

O autorce:
Dla Patrycji Sawiuk słowo jest równie ważne, co obraz. W ciągu dnia zajmuje się pisaniem artykułów i projektowaniem graficznym, a wieczorami tworzy powieści obyczajowe z romantycznym wątkiem w tle. Twierdzi, że pisanie o miłości to marzenie z poziomu serca. Swoje historie kieruje do kobiet, które lubią odkrywać świat zmysłami, smakować życie i przeżywać emocje na nowo. Prywatnie pasjonatka podróży, miłośniczka literatury klasycznej i współczesnej oraz utalentowana cukierniczka.

Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książki oraz zdobycia autografu autorki.

Tło: łososiowe. Na plakacie, po prawej stronie, widzimy ciemnowłosą kobietę - to pisarka Patrycja Sawiuk, na nosie ma okulary, ubrana jest w białą koszulkę i jeansy. Siedzi na niebieskim fotelu, na nogach trzyma otwarty laptop. Na dole plakatu umieszczono okładkę książki Tylko spróbuj!, na której widzimy rysunek kobiety. Bohaterka ma rude włosy, przepasane białą, szeroką wstęgą. Ubrana jest w sukienkę tego samego koloru. Trzyma dłonią w ustach łyżeczkę. Tuż obok niej, na szarym blacie widnieje różowo-biały tort. Tekst: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie zaprasza na spotkanie autorskie z Patrycja Sawiuk. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie Rynek Główny 17 20 marca 2025 r. godz. 17.00. Logo MBP w Jaworznie, miasta Jaworzna.


piątek, 28 lutego 2025

Artystyczne ferie

 Podczas tegorocznych ferii działo się na Filii, oj działo :) I to artystycznie. 

Najpierw "starsza młodzież" malowała kamienie w baśniowe postacie. 

Przy długim stole nakrytym folią siedzi 6 pań. Na stole znajdują się książki, telefony komórkowe, pisaki, farby, ołówki, gumki do mazania. Panie rysują i malują obrazki na kamykach. W tle znajdują się regały z książkami.
zdjęcie własne


Przy długim stole nakrytym folią siedzi sześć osób. Na stole znajdują się książki, pisaki, farby, ołówki, gumki do mazania. Uczestnicy zajęć malują kamienie w kolorowe obrazki.
zdjęcie własne

Na zdjęciu znajduje się otwarta książka z dziecięcą ilustracją, kolorowe pisaki, ołówek. Kobiece ręce trzymają biały kamień i odwzoruje na nim latającego smoka z książki.
zdjęcie własne

Na białym tle znajduje się dużo różnokolorowych kamieni, które zostały namalowane na zajęciach w bibliotece. Ilustracje przedstawiają w większości bohaterów z różnych bajek.
zdjęcie własne

Na białym tle zostały wyeksponowane kolorowe kamyczki z ilustracjami z bajek.
zdjęcie własne


A następnie dzieci malowały gałązkę kwitnącej wiśni. Chociaż gałązka nam się troszkę rozrosła :)

Na papierze pakowym powstaje gałązka kwitnącej wiśni. Dziecięca dłoń maluje pędzelkiem brązowy korzeń i gałązki. Na niektórych gałązkach są już namalowane białe, różowe i czerwone kwiaty.
zdjęcie własne

Na zdjęciu został uchwycony moment powstawania pracy plastycznej. Na papierze pakowym namalowany jest brązowy konar z gałązkami i kwiaty białe, różowe i czerwone. Dłonie w brązowym sweterku trzymają spodeczek z białą farbą oraz butelkę wody mineralnej, której dnem są odbijane ślady na papierze.
zdjęcie własne

Na papierze pakowym osoba w ciemnym sweterku maluję pędzelkiem obraz przedstawiający gałązkę kwitnącej wiśni.
zdjęcie własne

Na stole został wyeksponowany obraz przedstawiający długą gałąź kwitnącej wiśni. Konar jest brązowy, a namalowane kwiatki są białe, różowe i czerwone.
zdjęcie własne








czwartek, 27 lutego 2025

Informacja

 Szanowni Czytelnicy, informujemy, że Filia Podłęże II w dniu 28.02.2025 r. będzie czynna do 12.00.

Przepraszamy za utrudnienia.

Silne kobiety – spotkanie autorskie z Lucyną Olejniczak

 


Na tle dużej kraty stoi kobieta w średnim wieku, ma krótko obcięte włosy w rudym kolorze. Ubrana jest w czarny podkoszulek z dużym, okrągłym dekoltem, na ramiona narzucony ma szal w błękitnej tonacji. W lewej ręce trzyma saszetkę wyszywaną drobnymi koralikami w kolorach jasnego brązu i błękitu. W lewym górnym roku, na jasnobrązowym tle tekst Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie, Silne kobiety. W prawym dolnym rogu tekst Wejściówki do odbioru w Punkcie Informacji Turystycznej od 26 lutego wraz z logotypapi MBP w Jaworznie i Jaworzna – źródła energii. Obok na jasnym tle tekst spotkanie z Lucyną Olejniczak, 6 marca, godzina 17:00.
plakat MBP Jaworzno

Z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet, serdecznie zapraszamy, 6 marca o godz. 17.00, na spotkanie z pisarką specjalizującą się w literaturze obyczajowej i historycznej - Lucyną Olejniczak. Do najbardziej znanych książek w dorobku autorki należą „Opiekunka, czyli Ameryka widziana z fotela" oraz „Dagerotyp. Tajemnica Chopina". Dużą popularność zyskały również serie powieściowe, wśród których znajdują się wielotonowa historia potomkiń krakowskiego aptekarza „Kobiety z ulicy Grodzkiej", „Apteka pod Złotym Moździerzem" oraz Saga średniowieczna.

Lucyna Olejniczak jest absolwentką Medycznego Studium Zawodowego o specjalności technik analityki medycznej. W zawodzie laboranta medycznego pracowała w Katedrze Farmakologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Swoich sił jako pisarka spróbowała dopiero po przejściu na emeryturę. Zadebiutowała w roku 2007 książką „Wypadek na ulicy Starowiślnej".

Podczas wydarzenia rozstrzygnięty zostanie konkurs na Najlepszego Czytelnika minionego roku. Tytuł przyznamy w trzech kategoriach wiekowych. Współorganizatorem przedsięwzięcia jest Wydział Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

poniedziałek, 17 lutego 2025

Baśniowe kamyki

 

Na środku pionowego plakatu znajdują się ogrodowe kamienie. Za nimi, na niebieskim tle widnieją kontury pootwieranych książek, a z nich wystają różne wzorki. Pod kamieniami, na fioletowym tle są napisane informacje: Baśniowe kamyki. Warsztaty dla dorosłych. Wtorki: 18.02.,25.02. (godz. 16.30); Filia Podłęże 2. ul. Brodzińskiego 27.
projekt MBP Jaworzno
We wtorki podczas ferii zapraszam dorosłych na malowanie kamieni. W końcu ferie zimowe to czas pełen radości i odpoczynku. Drogi Czytelniku, zapraszamy Cię do magicznego świata pełnego książek, wyobraźni i twórczych inspiracji! W czasie ferii zimowych nasza biblioteka zmieni się w krainę baśni, gdzie każdy, bez względu na wiek, będzie mógł przeżyć niesamowitą przygodę. 



piątek, 14 lutego 2025

Bezpieczne ferie

 Jak wiadomo od poniedziałku w województwie śląskim rozpoczynają się ferie. Z tej okazji Filię odwiedziły Biedronki z Przedszkola Miejskiego nr 26. Chcieliśmy przypomnieć dzieciom jak fajnie i przede wszystkim, bezpiecznie spędzić ten czas. A któż może ten temat przybliżyć najlepiej? Oczywiście policjant. Nasze zaproszenie przyjął podinspektor Tomasz Obarski.

W bibliotece, wśród regałów z książkami, na krzesełkach siedzą przedszkolaki, a przodem do fotografa stoi policjant.
zdjęcie własne

Wspólnie powtórzyliśmy telefony alarmowe. A także dyskutowaliśmy o bezpiecznych miejscach na zimowy wypoczynek (lodowisko, górki z dala od drogi).
W bibliotece, wśród regałów z książkami, na krzesełkach siedzą przedszkolaki, a przodem do fotografa stoi policjant.
zdjęcie własne
Policjant uświadomił również dzieci, o widoczności na drodze i jak ważne są odblaski, a także o niereagowaniu na zaczepki nieznajomych. 
W bibliotece, wśród regałów z książkami, na krzesełkach siedzą przedszkolaki, a przodem do fotografa stoi policjant.
zdjęcie własne
Na koniec dzieci wybrały sobie jeszcze książeczki o bezpieczeństwie, które będą czytać w przedszkolu. Tym razem są to pozycje: Bezpieczna bajka, Mali bohaterowie, Sam dbam o swoje bezpieczeństwo. Niewątpliwą atrakcją dla najmłodszych był odjazd radiowozu z włączonymi sygnałami świetlnymi 😃










środa, 12 lutego 2025

Rozwój i relaks

 W pierwszej połowie lutego, w całej Europie obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. Dzień ten ma na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Filia Podłęże 2 zorganizowała spotkanie z Panią psycholog Noemi Krauze-Piwowar, która w bardzo interesujący sposób przybliżyła nam temat. Dowiedzieliśmy się jakie kryteria muszą zostać spełnione, aby zachowanie można było uznać za uzależnienie. 

Po prawej stronie zdjęcia stoi kobieta w różowym golfie, z upiętymi włosami. Na środku zdjęcia stoi ekran na którym jest wyświetlana prezentacja. Po lewej stronie są regały z książkami.
zdjęcie własne
Zostało nam uświadomione jakie zachowania dziecka powinny być dla nas jak czerwona flaga i nas zaniepokoić (przede wszystkim izolacja i nagłe zmiany w zachowaniu dziecka). Rozszyfrowaliśmy również przyczyny uzależnień młodzieży (czy tylko?). Główne z nich to:
- potrzeba osiągnięć, kontroli,
- niezaspokojone ambicje,
- możliwość rozładowania napięć, agresji
i jeszcze wiele innych. 
Wzdłuż ściany z regałami z książkami siedzą zasłuchani uczestnicy spotkania.
zdjęcie własne
Przeciwieństwem uzależnienia jest relacja. Konstruktywna relacja powinna być oparta na uważności, empatii, otwartości i współpracy. 

Wzdłuż ściany z regałami z książkami siedzą uczestnicy spotkania. Na ekranie jest wyświetlana prezentacja.
zdjęcie własne
Nasze wnioski? Jak bardzo ważna jest higiena cyfrowa, balans i zdrowe relacje w rodzinie. 
Na koniec wszyscy uczestnicy dostali listę specjalistów, gdzie możemy szukać pomocy dla rodzin, bo to nie tylko dziecko ma problem, ale cała rodzina. I pani psycholog przygotowała bazę specjalistów (psychologów i psychiatrów), nie za miliony a na NFZ. 

Jeszcze raz dziękuję Pani Noemi Krauze-Piwowar za tyle wyczerpujących wiadomości i dyskusję :)







czwartek, 6 lutego 2025

Rozwój i relaks

 

Pionowy plakat. Tło utrzymane w jasnych szarych tonacjach. U góry czarną czcionką napis Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie Filia Podłęże II ul. Brodzińskiego 27. Na środku jest otwarty laptop. Na ekranie czarnymi literami napis: Internet przyjaciel czy wróg? Pod spodem napis 11.02. 2025 roku o godzinie 16:30. Po lewej stronie ekranu laptopa na brązowym pasku napis Rozwój i relaks. Pod laptopem napis Noemi Krauze-Piwowar (litery brązowe) o e-uzależnieniach (litery czarne). Poniżej logotypy MBP w Jaworznie  i Jaworzno źródło energii.
plakat MBP Jaworzno
Internet - wirtualny przyjaciel czy realny wróg? 

Internet to coś bez czego nie wyobrażamy sobie codziennego życia. To tam poszukujemy potrzebnych nam informacji. W tym sensie jest naszym przyjacielem. Ale z drugiej strony to złodziej czasu, to tam spotykamy się z cyberprzestępczością, mową nienawiści czy hejtem, które stają się coraz bardziej realnym zagrożeniem dla nas wszystkich.

Internet jako nowe medium ma duży wpływ na zachowania i postawy młodzieży. To oni są zazwyczaj użytkownikami tego medium. Są obecni w sieci na portalach społecznościowych, czatują, wrzucają filmy na YouTube, zdjęcia na Facebooka, to „celebryci” wirtualnego świata. Dla nich Internet to wirtualny przyjaciel, ale bardziej realny niż cokolwiek innego. Internet oprócz ogromnych możliwości niesie ze sobą szereg niebezpieczeństw. Do najważniejszych z nich możemy zaliczyć: uzależnienia płynące z sieci, czyli siecioholizm, seks wirtualny, trans dysocjacyjny przed monitorem czy agresywne gry sieciowe. Jak to wszystko wpływa na młodzież i jakie niesie w ich życiu skutki – na te, i inne pytania odpowiedzi pomoże nam znaleźć pani psycholog Noemi Krauze-Piwowar. Zapraszam na spotkanie rodziców dzieci i nastolatków, ciocie i wujków, babcie i dziadków. To jest temat, z którym każdy dorosły powinien się zaznajomić obowiązkowo. 



środa, 29 stycznia 2025

Popołudnie ze sztuką

 To było coś więcej niż zwykłe spotkanie autorskie. W naszej Filii gościła Izabella Agaczewska. 

Na tle regału z książkami siedzi uśmiechnięta kobieta w okularach.

Autorka powieści obyczajowych, opowiadań oraz książek dla dzieci. Podczas spotkania autorka opowiadała o trudnościach podczas pracy nad książką, możliwościami jej wydania, różnicy w pisaniu powieści dla dzieci a dla dorosłych. O swoich podróżach, a także dlaczego właśnie "takie" miasta i rejony zostały bohaterami książek.

Pomiędzy dwoma czytelnikami, siedzi kobieta w okularach zwrócona przodem do zdjęcia. Wskazuje na stolik na którym znajdują się książki. W tle znajdują się regały z książkami.

 Rozmawiałyśmy o realizacji marzeń oraz o dostrzeganiu człowieka w człowieku (ze względu na nietrafione wybory jak i ze względu na niepełnosprawność).

Na zdjęcie znajdują się uczestnicy spotkania autorskiego. Siedzą na krzesłach zwróceni przodem do fotografa. Po prawej stronie przy okrągłym stoliku siedzi autorka, a po lewej stronie zdjęcia prowadząca spotkanie bibliotekarka.

 Mnie najbardziej podobała się historia powstawania okładki do książki Poduszka na parapecie. Perypetie szukania okna na Podgórzu, taszczenia go na kopiec Kraka, pożyczanie poduszki i firanki. No ale cóż jak autor ma wizję swojej okładki... Najważniejsze, że może liczyć na rodzinę i przyjaciół 

Zdjęcie grupowe uczestników spotkania autorskiego. Stoi autorka oraz grupa kobiet i jeden mężczyzna. W tle baner autorki oraz regały z książkami.

 Oczywiście można było nabyć książki z autografem i dedykacją od Pani Izabelli.
Na okrągłym stoliku, nakrytym seledynowym obrusem znajdują się książki. Do jednej z nich autorka wpisuję dedykację. 
Na zdjęciu znajdują się dwie kobiety. Autorka siedzi przy okrągłym stoliku i wpisuje dedykacje do książki. Czytelniczka stoi i czeka na swoją książkę.
Na zdjęciu znajdują się dwie kobiety. Autorka siedzi przy okrągłym stoliku i wpisuję dedykację do książki. Uczestniczka stoi i czeka na swoją książkę. Na zdjęciu znajdują się cztery kobiety. Przy okrągłym stoliku autorka siedzi i wpisuje dedykacje do książek. Dwie uczestniczki stoją i oczekują na swoje książki. W tle bibliotekarka porządkuje ladę biblioteczną.

Popołudnie z autorką było kameralne, ale również niepowtarzalne, dzięki jej uśmiechowi, charyzmie, energii i pasji.

Za okrągłym stolikiem z seledynowym obrusem z książkami, stoją dwie uśmiechnięte kobiety. W tle baner autorki i regały z książkami.

P.S. Bardzo dziękuję Pani Patrycji za profesjonalne zdjęcia 😀

piątek, 24 stycznia 2025

Plebiscyt - wspólnie wybierzmy Książkę 25-lecia

 

Pewna gazeta postanowiła  zrobić plebiscyt na naj… wśród książek.

Która najwspanialsza, która najważniejsza.

Która zachwyciła, która nas zmieniła. Wspólnie wybierzmy Książkę 25-lecia.

Przez 25 lat w polskiej literaturze działy się rzeczy niezwykłe. Byliśmy świadkami fantastycznych debiutów, wybitnych tomów poezji i reportaży, które czytała "cała" Polska.W wyborze książek pomogli dziennikarze kilku innych gazet i mediów. Mimo że książki czasem zupełnie nieporównywalne, to chyba sensowna zabawa w czasach, w których literatura i czytanie wymagają wsparcia i różnego rodzaju zachęt.

Do 3 lutego można głosować na książkę ćwierćwiecza wybierając ją z następujących dwudziestu pięciu propozycji:

- Anna Bikont, "My z Jedwabnego", Prószyński i S-ka, 2004;

- Jacek Dehnel, "Lala", W.A.B., 2006;

- Artur Domosławski, "Kapuściński non-fiction", Świat Książki, 2010;

- Jacek Dukaj, "Lód", Wydawnictwo Literackie, 2007;

- Jan Tomasz Gross, "Sąsiedzi. Historia zagłady żydowskiego miasteczka", Pogranicze, 2000;

- Magdalena Grzebałkowska, "Beksińscy. Portret podwójny", Znak, 2016;

- Maria Janion, "Do Europy – tak, ale razem z naszymi umarłymi", Sic!, 2000;

- Bożena Keff, "Utwór o Matce i Ojczyźnie", Ha!art, 2008;

- Joanna Kuciel-Frydryszak, "Chłopki. Opowieść o naszych babkach", Marginesy, 2023;

- Andrzej Leder, "Prześniona rewolucja. Ćwiczenia z logiki historycznej", Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2014;

- Adam Leszczyński, "Ludowa historia Polski. Historia wyzysku i oporu", W.A.B., 2020;

- Cezary Łazarewicz, "Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka", Czarne, 2016;

- Dorota Masłowska, "Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną", Lampa i Iskra Boża, 2002;

- Aleksandra i Daniel Mizielińscy, "Mapy", Dwie Siostry, 2012;

- Wiesław Myśliwski, "Traktat o łuskaniu fasoli", Znak, 2006;

- Radek Rak, "Baśń o wężowym sercu albo Wtóre słowo o Jakóbie Szeli", Powergraph, 2019;

- Zyta Rudzka, "Krótka wymiana ognia", W.A.B., 2018;

- Mariusz Szczygieł, "Gottland", Czarne, 2006;

- Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, "Piosenka o zależnościach i uzależnieniach", Biuro Literackie, 2008;

- Olga Tokarczuk, "Bieguni", Wydawnictwo Literackie, 2007;

- Olga Tokarczuk, "Księgi Jakubowe albo Wielka podróż przez siedem granic...", Wydawnictwo Literackie, 2014;

- Szczepan Twardoch, "Król", Wydawnictwo Literackie, 2016;

- Marcin Wicha, "Rzeczy, których nie wyrzuciłem", Karakter, 2017;

- Michał Witkowski, "Lubiewo", Ha!art, 2005;

- Jakub Żulczyk, "Ślepnąc od świateł", Świat Książki, 2014.

Czy znacie wszystkie pozycje? Zgadzacie się z wyborem? A może jakiegoś tytułu według Was brakuje, jakiego?

Serdecznie zapraszam do biblioteki po książki z tej listy.


wtorek, 21 stycznia 2025

Popołudnie ze sztuką

 

Pionowy plakat. Na plakacie kobieta o długich włosach i w okularach. U góry biały napis: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie Filia Podłęże2. Na środku plakatu żółtą czcionką napis Popołudnie ze sztuką. Po bokach kółeczka, w których znajdują się okładki książek. Po lewej stronie książka pod tytułem Magiczny eliksir, natomiast po prawej stronie okładka książki Aleja Cichych Szeptów. Na dole plakatu białą czcionką napis Izabella Agaczewska spotkanie autorskie , poniżej 28 stycznia 2025, godzina 16.30. Poniżej logotypy MBP w Jaworznie  i Jaworzno źródło energii.
plakat MBP Jaworzno
Już we wtorek 28 stycznia odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu Popołudnie ze sztuką

Tym razem nasze zaproszenie przyjęła Pani Izabella Agaczewska. Chociaż czy na pewno? Autorka napisała dwie książki dedykowane dorosłym, a także trzy dla dzieci. Na razie w swoich zbiorach posiadamy dwie pozycje: Aleja Cichych Szeptów oraz Magiczny eliksir. Mam nadzieję, że wkrótce to się zmieni 😁Pisarka jest krakowianką, wciąż odkrywającą swoje miasto podczas spacerów. Kim jeszcze jest: mamą, oligofrenopedagogiem, podróżniczką i pasjonatką życia. A kim nie jest? O tym się przekonasz na naszym spotkaniu. Oczywiście, jak zwykle, podczas spotkania autorskiego będzie można nabyć książki z dedykacją. 

Zapraszam serdecznie



wtorek, 14 stycznia 2025

Informacja

 Szanowni Czytelnicy, informujemy, że Filia Podłęże II w dniu 15.01.2025 r. będzie czynna od 10.00.

Przepraszamy za utrudnienia.

Nowości

Postanowienia noworoczne bywają różne. Spora grupa osób chce być bardziej aktywna fizyczne, znaleźć dla siebie więcej czasu lub poświęcić go bliskim, zwiedzić jakiś zakątek świata. Inni stawiają na zdrowe odżywianie, rozwijanie zainteresowań, naukę języka obcego. Na listach postanowień noworocznych nie może zabraknąć czytelniczych wyzwań. Jakie są Wasze postanowienia czytelnicze na 2025 (przeczytam 52 książki w 2025 roku, przeczytam książki pisarzy pochodzących z sąsiadujących z Polską krajów, sięgnę po gatunki, po które do tej pory nie sięgałem, sięgnę po książkę, która miała słynną ekranizację)? 

Dla chcących zmierzyć się z takimi wyzwaniami biblioteka przygotowała na 2025 rok nowości wydawnicze. 

Na stoliku stos książek zwróconych do czytelnika kolorowymi grzbietami. Od góry się znajdują: Weronika Karczewska-Kosmatka: Pechowa dziewczyna; Ruta Sepetys: Fontanny milczenia; Walter Tevis: Gambit królowej; Augusta Docher: Płatki wspomnień; Ilona Łuczyńska: Naucz mnie na nowo kochać; Agnieszka Lis: Córka rabina; Miłość na horyzoncie; Kristin Hannah: Nocna droga.
zdjęcie własne

Na stoliku stos książek zwróconych do czytelnika kolorowymi grzbietami. Od góry się znajdują: Christopher Golden: Droga kości; Klaudia Muniak: Psychopata; Tim Johnston: Nurt; Chris McGeorge: Zgadnij kto; Marek Krajewski: Ostra; Kuzio, Majchrzak, Suder: Sprint.
zdjęcie własne


Na stoliku stos książek zwróconych do czytelnika kolorowymi grzbietami. Od góry się znajdują: Martyna Skura: Podróże na własnej skórze; Barbara J. King: Osobowość na talerzu; Sarah M. Broom: Żółty dom; Rosemary Sullivan: Kto zdradził Anne Frank; Iwona Kienzler: Gierek i jego czerwony dwór; Catherine Scott-Clark i Adrian Levy: Bursztynowa komnata; Tim Peake: Zapytaj astronautę; Jerzy Bralczyk i Michał Ogórek: Na drugie Stanisław; Twój styl życia.
zdjęcie własne

Na stoliku stos książek zwróconych do czytelnika kolorowymi grzbietami. Od góry się znajdują: Grzegorz Kasdepke: Detektyw Pozytywka; Monika Kassner: Ludzie, których powinieneś znać, bo zmienili świat; Przygody z nauką: Mydło; Tom Justyniarski: Psie troski; Kajko i Kokosz: Szkoła latania; Lucy Beech i Anna Chernyshova: Jakie zwierzę wybrać.
zdjęcie własne


czwartek, 2 stycznia 2025

Podsumowanie 2024 roku

  Drodzy Czytelnicy!

Dzisiaj chciałabym podsumować miniony rok, czyli trochę statystyki :)

W 2024 roku Filię Podłęże 2 odwiedziło 9.162czytelników 👏.

Zostało wypożyczonych 19.807 📚. 

Jeśli chodzi o tytuły i autorów to ranking wygląda następująco 🏆:


Najchętniej czytane książki:

1. Chłopki: opowieść o naszych babkach - Joanna Kuciel-Frydryszak (17 razy wypożyczona)

2. Małe zbrodnie - Magdalena Majcher (13 razy wypożyczona)

3. Najsłabsze ogniwo - Robert Małecki (13 razy wypożyczona)


Dla dzieci 👶:

1. Mikołajek – Rene Goscinny

2. Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek - Justyna Bednarek

3. Szkoła latania- Janusz Christa


Dla młodzieży👱👧:

1. Rok 1984 – G. Orwell

2. Hobbit – J.R.R. Tolkien

3. Iqbal – F. D`Adamo


Dla dorosłych 👨👩:

1.  Małe zbrodnie - Magdalena Majcher 

2. Najsłabsze ogniwo - Robert Małecki 

3. Układ - Piotr Kościelny


Literatura faktu: 

1. Chłopki: opowieść o naszych babkach - Joanna Kuciel-Frydryszak 

2. 27 śmierci Toby`ego Obeda - Joanna Gierak-Onoszko

3. Algorytm Ady - James Essinger


Jeśli chodzi o ulubionego autora, to w Filii Podłęże 2 wygrał... Piotr Kościelny👋. W pierwszej dziesiątce jeśli chodzi o tytuły to 3 należą właśnie do tego pisarza.


Mam nadzieję, że w tym roku również spotkamy się w bibliotece!